Ar tavo stogo danga sveika?

stogo dangaGyvename Lietuvoje, kur daugiausiai yra šiferinių stogų. Tarybiniais laikais tai buvo populiariausia stogo danga, nes skardinės stogo dangos buvo sunku įsigyti, o tikros molinės čerpės buvo tik patiems turtingiausiems. O gal viskas buvo ir ne taip, dabar jau tai istorija, bet faktas, kad ant Lietuvos namų daugiausia yra šiferinių stogų.

Kaip jau visi žinome seni šiferiniai stogai turi asbesto, kuris yra nuodingas ir gali sukelti vėžį. Bet ar tikrai reikia bijoti šios stogų dangos? Ar tikrai senas šiferinis stogas yra nuodas, kuris gali sukelti sunkias ligas. TAIP, bet tik tada kai su juo dirbama. Ta prasme kai, nuimama sena šiferinė stogo danga kyla asbesto dulkės, kurios ir yra mums nuodingos. Kol šiferinis stogas ramiai guli ant jūsų namo sienų, tol jis nekenksmingas.

Tenka matyti, kaip stogdengiai montuoja šiferinę stogo dangą nuo seno namo be jokių kvėpavimo takų apsaugų. Jie elgiasi labai neatsakingai, asbesto dulkės lieka jų plaučiuose ir gali sukelti vėžį. Kaip veikia asbestas galite pamatyti šiame filmuke.

Paklausus stogdengių, kodėl jie be kvėpavimo takų apsaugų išgirsdavau atsakymu maždaug tokius: „sunku kvėpuoti“, „labai karšta“ arba „tiek metų dirbu ant stogų ir nieko neatsitiko tai ir dabar nieko neatsitiks“.

I tiesu asbesto sukeltos ligos gali atsirasti ir po 15 metų arba visai neatsirasti. Aš nesu gydytojas, bet kai bus keičiama mano namo stogo danga, su visa šeima išvažiuosime atostogauti. Gal ir skamba paranojiškai, bet mano šeimos narių sveikata svarbiausia.

O kokia stogo danga yra sveikiausia? Čia jau sudėtingas klausimas, gal net labiau filosofinis. Kaip ir visi žinome, šiuo metu rinkoje yra plieniniai stogai, betoninės ir molinės čerpės, beasbestinio šiferio stogai, akmeninio skalūno stogai, bituminiai ir apželdinti stogai.

Man atrodo, kad sveikiausi yra apželdinti stogai, kurie ne tik puošia namo stogą, bet ir prisideda, prie švaraus oro gamybos. Šiuo metu jau yra sukurtos visos technologijos, kaip teisingai įrengti apželdintą stogą. Šie stogai dar vadinami žaliais stogais. Todėl jei išgirsite ką nors šnekant apie žalią stogą, jis gali turėti ne žalią spalvą, o apželdintą stogo dangą